Jaki czujnik wiatru do rolet i żaluzji?

Z roku na rok w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach montowane są okna o coraz większej powierzchni, przez co adekwatnie rosną również wymiary oraz waga samych osłon okiennych.  Zarówno w przypadku osłon wewnętrznych oraz zewnętrznych duże gabarytowo rolety, żaluzje lepiej się sprawdzą z napędem elektrycznym. Większa wygoda i estetyka sprawią, że korzystanie będzie komfortowe.

Różnicą między nimi jest narażenie na czynniki atmosferyczne, a w szczególności wiatr. Rolety zabezpieczające czy żaluzje fasadowe o szerokości ponad 3 metrów i pozycji zamkniętej przy mocniejszych podmuchach zachowują się niczym żagiel.  Mimo uwzględnienia czynników atmosferycznych przy projektowaniu oraz spełnieniu wymagań zgodnych z normą PN-EN 13659, osłony nie są odporne na bardzo silny wiatr. Trudno jest pilnować non stop prognoz, a podnoszenie osłon na czas dłuższych wyjazdów z pewnością nie jest tym czego od nich oczekujemy. 

Z pomocą przychodzi nam automatyka pogodowa, która wyręczy nas w codziennej obsłudze rolet i żaluzji. W zależności od wybranego napędu oraz stopnia zaawansowania budowy, remontu mamy do wyboru 3 typy czujników

Przewodowe podłączane bezpośrednio do wybranych osłon. Montowane w przypadku rolet czy żaluzji sterowanych przewodowo przełącznikami lub kiedy instalowany jest przewodowy system smart home.

Radiowe 230V, które bezprzewodowo sterują osłonami. Świetnie nadają się do nadajników radiowych montowanych przed elewacja, kiedy możemy do czujnika doprowadzić zasilanie.

Radiowe, zasilane bateryjnie lub solarnie. To rozwiązanie idealne kiedy nie mamy możliwości doprowadzenia zasilania w odpowiednie miejsce.

A co jezeli chcemy mieć przysłonięte okna nawet w bardziej wietrzne dni? Wtedy należy rozważyć montaż rolet Screen ZIP, które wytrzymują podmuchy wiatru do 120 km/h. Jednak i tutaj przy szerokości powyżej 4 metrów zalecamy montaż czujnika wiatru.

Trochę inaczej wygląda sytuacja z czujnikami do markiz, gdzie osłona jest narażona na wiatr z kilku stron. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest czujnik wstrząsowy, który umieszczony na markizie mierzy drgania w 3 wymiarach.

Lipiec, sierpień - sobota nieczynne