Jak przygotować kieszeń na karnisze, rolety, żaluzje?

Bardzo popularne podwieszane sufity, blendy czy sztukaterie maskujące karnisz są elegancką formą dekoracji wnętrz. Niestety przyjeżdżając na pomiar trafiamy na już przygotowane miejsce na szyny sufitowe, które nie do końca jest przystosowane pod dekoracje okienne. Poniżej przygotowaliśmy kilka elementów na które warto zwrócić uwagę przy przygotowywaniu miejsca na karnisze.

1. Głębokość kieszeni – tutaj wszystko zależy od ilości torów i sposobu uszycia

Tradycyjna taśma marszcząca lub microflex

1 tor – minimum 10 cm
2 tory – minimum 16 cm

System Wave (fala)

1 tor – minimum 12 cm
2 tory – minimum 30 cm

Karnisze elektryczne

1 tor – minimum 10 cm
2 tory – minimum 25 cm

Koniecznie należy również uwzględnić wystające kaloryfery,  parapet, czy dodatkowe elementy jak taśma LED.

2. Szerokość

Na szerokość kieszeni wpływ ma wiele czynników jak funkcja (dekoracyjna czy do zasłaniania), grubość tkaniny, sposób marszczenia czy szerokość okna. Standardowo zalecamy wyjść po 50 cm z każdej strony poza światło okna przy szerokości okna 200 cm. Jest to bezpieczna odległość w której zmieścimy na szerokość zarówno zasłony dekoracyjne i do zasłaniania, a także te na karniszu elektrycznym. W kwestii rolet rzymskich, żaluzji zalecamy do szerokości okna dołożyć minimum 5-8 cm z każdej strony.

 W przypadku gdyby brakowało miejsca to nic straconego, skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy 😊

3. Elektryka

Myśląc o karniszu elektrycznym warto zadbać o doprowadzenie zasilania. W zależności od rozwiązania powinien być to przewód 230V

– 4 żyłowy 1,5 mm – karnisze sterowane przewodowo (gdzie do każdego toru należy doprowadzić osobny przewód),

– 3 żyłowy 1,5 mm – karnisze sterowane radiowo pilotem lub smartfonem.

Jeżeli doprowadzenie kabli już jest niemożliwe z pomocą przychodzą karnisze zasilane bateryjnie tj. Somfy Movelite lub Irismo. Akumulator, którego cykl trwa średnio 9 miesięcy, ładujemy jak zwykły telefon.